Om ponnyer, ungar och annat på Bemersberg

Hästarna kallar till terminsstart

2010-08-05

Idag känns det visserligen som det fortfarande är mitt i sommaren, men jag vill ändå tala om att hösten är i antågande. Ridskolans hösttermin börjar nämligen till veckan i och med att ridlektionerna drar igång.

För er som inte har besökt ridskolan under sommaren så påminner jag om att den har flyttat! Flytten har gått till Bemersberg. Man åker förbi gamla stället en kort bit och svänger vänster vid skylt Pinbo. Efter några svängar kör man sedan rakt in på nya anläggningen. Kom gärna en extra stund innan er ridlektion börjar första gången så att ni hittar var ridläraren håller till, rätt ponny, sadelkammare, osv.

Jag kan lova er att det är fint i Bemersberg. Alla hästar står i box. Det finns ett fint stort ridhus nära stallet. Ni måste helt enkelt komma och titta själva!

Hästarna hälsar välkomna till terminsstart efter ett skönt sommarlov!

/ Ingela