Hopptävlingar är fartfyllda tillställningar. Ekipagen kommer in taggade på banan, hoppar snabbt och säkert, lämnar banan och sedan är det dags för nästa ekipage.
Idag var det fyra hoppklasser på Bemersberg med B-, C- D-kategori, så totalt delades det ut många rosetter. BäRF-ekipagen kammade hem ett antal av dem, t.ex. Sandrine Åhman som med Mr Grange vann EkoHus-finalen för C-ponny totalt. Ridskoleponnyerna Roy, Amber och Penny blev också placerade. Grattis!
Vi lät också gästerna få med sig ära och berömmelse hem. Ett exempel är Anna Hellström från Säfva ridklubb på D-ponnyn Pam som elegant vann klass 3. Mer detaljer om resultatet finner ni snart under fliken Tävlingar.
Det här med vädret spelar en viktig roll för hur lyckade tävlingarna upplevs. Vi har haft riktig tur för väderutsikterna var rent ut sagt bedrövliga inför helgen. Igår fick vi inte många droppar över oss och även om ösregnet kom idag, så var det inte förrän till sista klassen.
En reflektion jag gjorde under mitt arbetspass idag var att det är väldigt trevligt att möta folk när de kommer till tävling. Glada och förväntansfulla, mer eller mindre morgonpigga! Jag kollade mät- och vaccinationsintyg vid parkeringen, vilket gjorde att de flesta inte behövde gå iväg till sekretariatet. Jag skickade bara dit de som hade anmälningsfrågor. Jag upplevde att det uppfattades som god service, så jag tycker att vi kör på det igen när det är dags för meeting 20-21 augusti!
Det var skönt att basta när vi kom hem. Nu är jag ren och varm igen, om än dunderförkyld.
Tack för i helgen, goa funktionärer och alla andra! En särskild kram till Lotta som har stenkoll på stort och smått inför, under och efter ett sådant här arrangemang.
/ Ingela